Otevřená dílna je místo pro všechny lidi bez rozdílu, kteří chtějí tvořit, sdílet nápady, vyrábět a vzdělávat se. Dílny poskytují zázemí pro propojení tradičních postupů a nástrojů s moderními výrobními technologiemi. Nalezene v nich například 3D tiskárny, 3D skenery, laserové řezačky, řezací plotry, CNC stroje, programování a IoT, programovatelné vyšívací stroje a mnohé další.

grafika
grafika

Otevřené dílny rozvíjejí kreativitu a tvořivost. Jsou to jedinečné prostory, které zpřístupňují moderní technologie, ale i základní stroje široké veřejnosti. Díky jejich komunitnímu rozměru, sdílení a přátelským vztahům dochází k neformálnímu vzdělávání. V dílnách vznikají prototypy produktů malých firem, tvoří se hobby projekty, ale mohou se zde vzdělávat jak senioři, tak i celé školní třídy.

Svým formátem, zaměřením na určité technologie nebo svou cílovou skupinou se otevřené dílny dělí na několik skupin. Některé se zaměřují čistě na práci s dřevem, jiné více na, programování, IOT a elektroniku a jiné třeba na 3D tisk nebo jen šití. Ve zkratce dílny vznikají z iniciativy přátel nebo komunity, pod školami, firmami či inovačními centry. Tomu pak odpovídají i formáty členství v takových dílnách stejně jako jejich pojmenování – lab, hackerspace, makerspace, FabLab, otevřená dílna apod.

fotka

„Pro mě znamená otevřená dílná především možnost a výzvu. Pokud potřebuju něco, co doma nemám a mít nechci, protože to použiju jen jednou (za měsíc...) ať už je to prostor, stroj nebo nářadí… tak získám ve sdílené dílně. Poradí mi tam, případně si dám kurz a dovzdělám se. Ten formát mi přijde docela vzrušující, protože tam pokaždé potkám lidi z dost jiných backgroundů, ale skoro vždy si dobře rozumíme.“

Ondřej Kašpárek - vedoucí PrusaLabu, dílny společnosti PRUSA RESEARCH